Sokszor nehézségekbe ütközhetünk amikor bőrápolásnál nulla, vagy csökkentett hulladék rutinra szeretnénk váltani. Ezért ebben a cikkben összegyűjtöttem neked az arcápoláshoz szükséges zero waste megoldásokat, hogy minél egyszerűbb legyen az átállásod a hulladékmentes életre. A zero waste testápolásról szóló cikket itt találhatod meg, amely szuper tippeket ad arról, hogy milyen módon tudod kiűzni a műanyag flakonokat és tubusokat a fürdőszobádból, illetve megtudhatod, hogy mely ártalmas összetevőket érdemes kerülnöd, amik kedvezőtlen hatással vannak bőrödre és környezetedre.
Ma megmutatom, hogy hogyan válthatsz low-, vagy zero waste arcápolás rutinra úgy, hogy közben bőröd is meghálálja a gondoskodást.
Sok-sok forrás elolvasása után és egy kis józan paraszti ésszel könnyen rájöhetünk a környezetbarát és bőrbarát arcápolás kulcsára: minél kevesebb és természetesebb összetevőkből álló termékeket használjunk.
Nagyon fontos, hogy mit kensz az arcodra, így arra is figyelj, hogy a bőröd igényeinek megfelelő tisztító és ápoló termékeket használj, illetve mindenképp vedd figyelembe azt, hogy milyen bőrtípusod van, plusz az esetleges bőrproblémáidat is.
Először is ellenőrizd le, milyen bőrtípusod van

Mire figyelj egy termék vásárlásakor

Zero Waste & DIY Tippek
Arctisztítás
Mindenkinek más rutinja van a reggeli arctisztításnál, ezért sok opciót gyűjtöttem össze neked, amik közül válogathatsz. Sokan azt vallják, hogy a langyon vizes lemosás a legjobb, miközben egyesek a jéghideg, vagy jeges lemosásra esküsznek. Viszont ez az egyszerű módszer sokunknak nem jó, vagy nem elég. Azt is lehet hallani, hogy nem szabad megmosni az arcot felkelés után, mert akkor lejön róla a természetes védőréteg - nekem például nagyon rosszat tesz a sima vizes arcmosás, mert utána extrémen húzódik a bőr az arcomon.
Remélem, hogy a követező módszerek közül ki tudod választani, hogy neked melyik arctisztítási mód a leghatékonyabb.
Olajos arctisztítás
Tökéletes választás, ha száraz, vagy kombinált bőröd van. Ha egészséges arcszínt szeretnél elérni, amely folttól, tömődésektől és kiszáradástól mentes, az olajos tisztítás a legjobb megoldás. Ez segít eltávolítani a szennyeződéseket, hidratál és finoman kezeli bőrödet.
Az olajok, különösen az olívaolaj beépítése a napi bőrápolási rutinodba hozzájárulhat a kiszáradt bőr hidratálásához, elpusztíthatja a baktériumokat és enyhítheti az irritált, érzékeny bőrt.
Kezdjük egy DIY arctisztítóval:
Mivel szinte minden háztartásban megtalálható az extra szűz olívaolaj, ezért elhoztam neked egy egyszerű DIY arctisztító receptet, amit könnyen megcsinálhatsz otthon és nem csak a szép tiszta arcbőrt érheted el vele, hanem az olívaolaj gyulladáscsökkentő hatása miatt jobban regenerálódik majd a bőröd, megőrzi fiatalságát és küzd a pattanások ellen.
Recept:
- 75ml extra szűz olívaolaj
- 25ml Csipkebogyó olaj
Csak keverd össze az összetevőket, önts bele egy pumpás üvegcsébe és kész is a házi készítésű arctisztítód.
Cruelty-free & zero waste tipp:
Ideális a problémás és érzékeny bőrre. Gyengéd, nem szárít és nem tartalmaz alkoholt. Ez a termék USDA Organic minősítésű, szóval biztosak lehetünk abban, hogy valóban 100%-ban bio, azaz organikus gazdálkodásból származó és bio módon feldolgozott összetevőket tartalmaz.
Arcvízzel való tisztítás

Szappanos arctisztítás
Pattanásos, zsíros bőrre egy magyar termék, ami bizonyítottan vegán, CF és pálmaolaj mentes:
Száraz, érzékeny bőrre:
Lush szilárd “pucér” arctisztítói közül itt válogathatsz:
Krémes arctisztítás
Ebben a kencében természetes kivonatok és az illóolajok vannak. Az Aloe Vera megnyugtatja és védi az érzékeny bőrt, amit nagyon szeretek benne. A márka természetesen rákerült a Cruelty-Free Márkalistánkra, mivel ez a termék Leaping Bunny minősítéssel büszkélkedik, nem mellesleg vegán és pálmaolaj mentes.
Aloe vera gél arcra, akár testre is
Ez a termék vegán, pálmaolaj mentes és persze nem tesztelték állatokon. Ami még nagyon szimpatikus bennük, hogy együttműködnek az Eden Projekttel, ami azt jelenti, hogy minden eladott termék után fát ültetnek Madagaszkár északnyugati, Mangrove övezetében.
+ 1 tipp: 4in1 DIY Micellás víz
Összetevők:
- 3 nagy evőkanál rózsavíz (kb 50 ml)
- 1 teáskanál növényi glicerin (10 ml)
- 1 teáskanál argán, vagy- levendulaolaj (kb 10 ml)
- 2 teáskanál csodamogyoró olaj (kb 10 ml) - opcionális
- illóolaj - opcionális
Csak keverd össze az összetevőket és öntsd bele egy flakonba, utána már használhatod is. Ez a mix amúgy nem csak sminklemosóként, hanem arctisztítóként, tonikként és hidratálóként is funkcionál.
Hidratálás és szérum

- Lush arckrémek és arcápoló olajak
- Biola Gránátalmás nappali hidratáló arckrém
- Provence Beauty hidratáló
A Provence Beauty hidratáló egy csökkentett hulladékos, vagyis low waste szérum, ami tökéletes a hatékony hidratálásra. Vékony textúrájú, így gyorsan szárad és jó az érzékeny bőrre is. Az üvegcse és a cseppcső is üvegből készül, az egyetlen műanyag rész az üveg tetején van, viszontújrahasznosítható az üveg és az alkatrészei is (akár a DIY termékeidet is használhatod benne, miután kifogy).
DIY Aloe verás szérum
Találtam egy jó receptet, amit már ki is próbáltam és nagyon jó hatással van az arcbőrömre.
Hozzávalók:
- 3 evőkanál aloe gél
- 2 evőkanál rózsavíz (desztillált vagy házi készítésű)
- 10 csepp édes mandulaolaj VAGY argánolaj
Elkészítési módszer itt a videóban:
Toner
Amennyiben a napi arctisztító rutinodban benne van a toner használata, elhoztam neked pér zero waste megoldást. A toner használata egy nagyon szuper lépés, mivel sokat segít az sminkmaradványok eltüntetésében, hozzájárul bőröd egészséges pH szintjének helyreállításához, pirosodás enyhítésében és pattanások, mitesszerek kezelésében.
Zero waste & Cruelty-Free Tippek:
DIY Toner
Hozzávalók:
- Desztillált víz
- Édes mandulaolaj (vagy más alapolaj)
- Illóolaj, például levendula vagy teafaolaj (opcionális)
- Üveg permetező fúvókával
Tippek:
- Száraz bőrre: Adj hozzá rózsavizet és muskátli illóolajat
- Érzékeny bőr számára: Adj hozzá szárított csipkebogyó olajat és / vagy rózsarügyet
- Pattanásokra hajlamos bőrre: Cseréld le a vizet párolt zöld teára és almaecetre
- A teafaolaj-tonik nagyszerű a foltok és a pattanások kezelésére, mivel antibakteriális és fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkezik.
- Ha érzékeny a bőröd, csökkentsd az illóolajok mennyiségét, vagy inkább használj valamilyen nyugtató hatással rendelkező olajat, például csipkebogyó olajat, mandulaolajat.
Arcradír
A hámlasztásnál szeretem bevetni a kókuszolaj szuper erejét, mivel csökkenti a gyulladást és segít a bőr hidratálásában.
DIY kókuszolajos hámlasztó
Hozzávalók:
- 1 csésze kókuszolaj
- 2 csésze cukor
- Citrom illóolaj
Elkészítés:
Melegítsd fel a kókuszolajat, majd keverd össze a cukorral egy tálkában, addig keverd, amíg nem áll össze egy masszává. Utolsó lépésnek adj hozzá citromos illóolajat.
Ha esetleg nem szereted a citrusos olajakat, akkor levendulaolajjal helyettesítheted, vagy akár ki is hagyhatod ezt a lépést.
Cruelty-Free arcradírok:
Maszkok

DIY vegán arcmaszk
Hozzávalók:
- 1 evőkanál bentonit agyag
- 1-2 evőkanál víz
- 1 evőkanál őrölt zab
- 4 csepp teafa illóolaj (opcionális)
Elkészítés:
- Keverd össze az agyagot és a zabot egy üvegtálban (kerüld a fém edényeket, amikor agyaggal dolgozol)
- Add hozzá a vizet a keverékhez és keverd addig, amíg massza állagú lesz
- Add hozzá a teafa illóolajat és keverd újra
Használat:
Vidd fel az arcmaszkot és hagyd 15 percig állni. Miután a maszk megszáradt, nedves kendővel töröld meg óvatosan.
Mosd le az arcod langyos, majd hideg vízzel.
Ezek után jöhet egy toner használat és hidratálás.
Cruelty-Free & Zero Waste arcmaszkok:
Ajakápolók
Hetente egyszer (hideg időben több alkalommal) használom az imádott ajakradíromat, amit nagyon egyszerűen el lehet készíteni a konyhádban található alapanyagokból.
DIY Vegán Borsmentás ajakradír
Hozzávalók:
- 2 evőkanál olívaolaj (vagy kókuszolaj)
- 2 evőkanál cukor
- 8-10 csepp borsmenta illóolaj
- 1/2 teáskanál szőlőmagolaj
Csak vidd fel a keveréket az ajkadra és körkörös mozdulatokkal dörzsöld őket a radírral.
A borsmenta majd serkenti a vérkeringést ajkaidban, ezért nagyobbnak és élénkebb színűnek tűnnek.
A szőlőmagolaj pedig tele van antioxidánsokkal, ezáltal a természetes hidratálás is meg lesz oldva egy lépésben.
Cruelty-free ajakápolók:
Naptej

Nagyon fontos, hogy nyáron, vagy napos időben védd az arcodat. Sok napvédő termék káros összetevőket tartalmaz, ami szárítja az arcot és nagyon egészségtelen a bőr számára.
Viszont találtam egy szuper, kis kiszerelésű és organikus napozó krémet, amiben kókuszvaj van és semmilyen szintetikus alapanyagot, kémia napvédő szereket nem tartalmaz.
Cruelty-Free tipp:
Oszd meg a cikket barátaidal, ismerőseiddel, hiszen etikus fogyasztóként nagy változásokat érhetünk el és tehetünk a globális felmelegedés ellen!

TALÁLD MEG KEDVENC TERMÉKED