Sokan úgy gondolják, hogy a szépségápolásnál a legnehezebben kivitelezhető a kevesebb műanyag használata, mivel szinte minden terméket műanyagba csomagolnak. Viszont egy kis utánajárással akár nulla hulladékkal is könnyen megvalósítható.
Ebben a cikkben megmutatom, hogy milyen egyszerű elhagyni a felesleges műanyag termékeket a hajápolásnál.
Mivel mindenkinek más hajtípusa van, ezért egytől egyig máshogy néz ki a hajápolási rutinunk, ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni. Viszont van egy dolog, amiben mindenki egyforma lehet hajápolás terén: egyaránt lehetünk tudatos vásárlók, akik arra törekszenek, hogy kevesebb műanyag flakonnal legyen tele a fürdőszobájuk és minél kevesebb káros anyagot juttassanak a környezetbe.
Amennyiben te is a tudatos vásárlók csoportjába tartozol, vagy szeretnél csatlakozni, itt megtalálod a megoldást cruelty-free (állatkísérlet-mentes) hajápoló termékek és zero waste tippek formájában.
Sokszor azt hisszük, hogy az agyonreklámozott termékek a legjobbak, illetve minél több különböző termék együttes használatával lehet csak gyönyörű a hajunk - sampon, balzsam, hajolaj, hajpakolás, stb., ezek mind külön műanyag flakonban. Képzeld el, ha mindenki egyetlen hajmosásnál 3-4 különböző terméket használ, mennyi káros anyag kerül a lefolyókból a természetbe és hány flakont dobunk ki évente, melyek az óceánban végzik...
Általában ezekre a dolgokra figyelj, mielőtt megvennéd a kiszemelt termékedet:
- Állatkísérlet-mentes
- Pálmaolaj-mentes
- Természetes összetevőket tartalmaz
- szulfátmentes
- Szilikonmentes
- Parabénmentes
- Ezeket a rövidítéseket kerüld: SLS, SLES, SCS
Sampon
Manapság már sokféle opciónk van arra, hogy nulla hulladékot használva hozzájussunk ahhoz a samponhoz, vagy balzsamhoz, ami tökéletesen passzol hajtípusunkhoz.
Samponszappan

Komposztálható papír csomagolásba bugyolálva szert tehetsz a samponszappan, másik nevén hajmosó szappanokhoz. Valakinek beválik, valakinek nem, de mindenképpen érdemes kipróbálni, ha hulladékot szeretnél csökkenteni a fürdőszobádban.
A samponszappan egy kicsit más, mint a szilárd sampon az összetevői miatt. Zsír (lehetőleg növényi) és lúg találkozásával keletkezik. Amikor a szappan elkészül, még mindig lúgos a hatása, ezért mindenképp ajánlott egy savas bázisú öblítés a hajmosás után, ami könnyen megoldható egy kifacsart citrom vagy egy kis (alma)ecet formájában. Ez amúgy a ph egyensúly visszaállítása miatt fontos, illetve az almaecetes öblítéssel bezáródik a haj szerkezete, miközben kinyomja a szappanmaradványt is a hajból, így könnyem megtiztul a hajad. Előnye, hogy a jó samponszappan habzik is, nincs műanyag flakon és hozzáadott adalékanyag (SLS, ALS, ón, ólom, szilikon, alkohol, szintetikus színezők), ezzel nem juttatsz káros anyagokat az élővilágba.
Samponszappan tippek, amelyek állatkísérlet és pálmaolaj-mentesek is:
Szilárd sampon

Amennyiben nem jött be a samponszappan, ne csüggedj, hanem próbáld ki a szilárd sampont.
Ezek a samponok mindig valamilyen előregyártott tenzidet, vagyis felületaktív anyagot tartalmaznak, amiknek a keverékét formákba öntik és ezzel kész is lesz a szuper szilárd sampon.
Előnye, hogy nem kell utánuk balzsamot, vagy pakolást használni, hiszen azok nélkül is fényes, egészséges és jól kezelhető lesz a haj, illetve a samponszappanhoz hasonlóan jól habzik, környezetkímélő és nem termelsz vele hulladékot.
Szilárdsampon tippek, amelyek állatkísérlet és pálmaolaj-mentesek is:
Por állagú sampon

Nem csak szappan, hanem por formájában is kivitelezheted a nulla, vagy csökkentett hulladékos hajmosást. Ezek a por állagú samponok állatkísérlet-mentesek, vegánok, zero waste csomagolásúak és természetes anyagokat tartalmaznak. Ez nem szárazsampon, nem szabad összekeverni vele! A szokásos, vizes hajmosáskor alkalmazd.
Ilyen samponokból gyűjtettem össze neked párat:
Ha már egy ideje érdekel, hogy hogyan reformáld meg a hajmosási rutinodat úgy, hogy környezettudatosabb legyél, akkor lehet belefutottál már a samponmentes életmódba. Ebben a csoportban találsz természetes DIY hajmosás tippeket (én a rozslisztes hajmosás híve vagyok, nagyon bevált).
Balzsam

A haj balzsamozását sokan elengedhetetlennek tartják hajmosás után. A LUSH-nak van balzsama is , amely egy szuper megoldás a zero waste hajápoláshoz.
Viszont semmi se egyszerűbb annál, hogy otthon gyorsan csináljunk magunknak egy hajlágyító főzetet, ami öblítésre alkalmas és selymes, csillogó, könnyen fésülhető hajat eredményez.
Tippek:
- (Alma)ecetes öblítés - ajánlott, ha samponszappant használsz
Összetevők:
-1 csésze víz
-3 evőkanál nyers, szűretlen almaecet
-3 csepp levendula / rozmaring/ teafa illóolaj
- Citromos öblítés - ajánlott, ha samponszappant használsz
- Gyógynövényes főzet öblítés: zöld, hárs, bodza, csalán, levendula, kamilla, rozmaring teák
Hajpakolás, szérumok

A zero waste hajápolásnál a hajpakolás és a szérumozás hihetetlenül egyszerűen megoldható különböző olajok segítségével.
Minden hajpakolás és olaj más hajtípusra jó, ezért fontos az, hogy kísérletezd ki, hogy melyik való igazán a te hajadra.
Ezeket az olajokat ajánlom, ha szép és ápolt hajat szeretnél:
- Argánolaj
- Ricinusolaj
- Olívaolaj
- Kókuszolaj
- Szőlőmagolaj
- Jojobaolaj
- Mandulaolaj
Csak adj néhány cseppet a kedvenc olajadból a nedves hajadra, közvetlenül zuhanyzás után, masszírozd be és máris élettel telibb hajkoronád lesz.
Egy perc alatt elkészíthetsz egy keveréket is, amit kis üvegcsében tudsz tárolni (lehetőleg hűtőben).
Itt egy példa:
-1 kanál kókuszolaj
-1 kanál olívaolaj
-1 kanál ricinusolaj
Kiemelném, hogy sokan azzal kísérleteznek, hogy kókuszolajat raknak a fejbőrükre, ha az korpásodik és nagyon száraz. Viszont ezzel pont az ellenkezőjét érnéd el, mert ilyenkor a fejbőr úgy védekezik, hogy elkezdi még jobban szárítani a fejbőrt, szóval még jobban szárad és korpásodik. Ebben az esetben az olíva és jojobaolaj jobban működik, ha száraz a fejbőröd, a kókuszolaj inkább a hajvégekre ajánlott, vagy hajápoló keverék összetevőjeként.
Hajzselé

A legjobb megoldás az otthon elkészített lenmagzselé.
Lenmagzselé recept:
■ 2 evőkanál lenmag
■ 2 dl víz
■ néhány csepp illóolaj
■ műanyag edény
■ gézlap vagy harisnya
Öntsd a vizet és a lenmagot egy lábasba, majd tedd fel a tűzhelyre. Forrald fel az egészet, majd add hozzá az illóolajat, és folyamatos kevergetés mellett főzd még néhány percig. Amikor a víz már érezhetően zselés állagú, a magok pedig feljöttek a tetejére, vedd le a tűzhelyről, és szűrd át egy műanyag tálba! Ehhez használhatsz gézlapot vagy harisnyát is.
Töltsd át a zselét egy lezárható üvegbe, és várd meg, míg teljesen kihűl, és megdermed. Ezután oszlasd el a nedves vagy száraz hajon, és formázd a tincseket kedved szerint!
Alapállapotban, lezárt befőttesüvegben egy-két hétig is eltartható, ha viszont még hosszabb ideig szeretnéd tárolni, érdemes jégkockatartóban lefagyasztani, majd a kész kockákat külön bezacskózni, mélyhűtőbe tenni, használat előtt pedig egyszerűen felolvasztani.
A lenmagzselé receptet a No shampoo, low shampoo Hungary facebook csoportban találtam, amit nagyon ajánlok, sok-sok hasznos ötletet meríthetsz a csoportból.
Szárazsampon

Egyáltalán nem egészséges, ha a hajadat minden nap mosod, mert így leszeded a hajadról a hasznos olajokat, ami szükséges ahhoz, hogy a fejbőröd és hajad életteli legyen. Érdemes elhúzni a hajmosást és maximum 1x-2x mosni egy héten. Ebben sokat segíthet a szárazsampon.
Nagyon egyszerű nulla hulladék szárazsampon opciót mutatok neked, amely segít abban, hogy elkerüld a szörnyű spray-ket.
Hozzávalók:
- kukoricakeményítő
- kakaópor
- illóolaj (opcionális)
Ha világos a hajad, akkor ne adj hozzá kakaóport, ha sötétebb a hajad, akkor keverd ki úgy a szárazsampont, hogy passzoljon a hajszínedhez, majd szórd fel a hajadra akár egy régi sószóró segítségével, vagy egy nagy nagy ecsettel is könnyen fel tudod vinni. Ezután hagyd pár percig ülni és egy fa hajkefével, vagy ujjaid segítségével masszírozd át a fejbőrödet.
Amennyiben nem szeretnéd magad elkészíteni a szárazsampont, itt találhatsz egy low waste, organikus és cruelty-free opciót.
Hajspray

Abban az esetben, ha nem akarsz lemondani a hajfixáló spray-ről és a lenmagzselé se tetszett annyira, vannak más megoldások, hogy tartós hajat varázsolj magadnak.
Íme két DIY recept:
Szükséges kellékek
- Tölcsér
- 1 spray-palack
Illóolajos hajspray
- 100 ml víz (felforralunk, majd lehűtjük)
- 1-3 evőkanál cukor (2 evőkanál szilárd tartáshoz, 3 evőkanál szuper erős tartáshoz)
- 2-3 csepp illóolaj (opcionális)
A cukrot oldd fel a vízben, majd add hozzá az illóolajat. Mivel nem tartalmaz tartósítószereket, így a legjobb, ha hűtött állapotban tartod.
Citromos hajspray
- 3 Szeletelt citrom
- 2 csésze víz
- 2 Tbs. Vodka
Önts vizet egy edénybe és add hozzá a felvágott citromdarabokat, majd rakd fel közepes lángon körülbelül 20 percre, amíg nem sűrűsödik be a folyadék.
Egy szűrő segítségével öntsd a folyadékot a szórófejes palackba
Add hozzá a vodkát és rázd össze a keveréket ( minden használat előtt rázd fel)
Fésű

A műanyag fésű lecserélése fa fésűre talán a legegyszerűbb dolog a zero waste hajápolásnál.
Majd figyelj arra, hogy jól szellőztetett helyen legyen tartva, mivel a fa természetes anyag, amely penészgombát termel.
A fa fésű beszerzése szuper könnyű, DM / Rossmann boltokban lehet kapni
Hajgumi

A hajgumi sajnos egyáltalán nem környezetbarát, mivel általában szintetikus anyagok keverékéből készül és nem újrahasznosítható.
Már lehet organikus és cruelty-free logóval ellátott hajgumit rendelni, illetve több cég felismerte a szükségletet arra, hogy műanyag felhasználása nélkül készítsenek hajgumit, ami növényi színezéket tartalmaz és 100%-ban biológiailag lebomló. Ezeket a szuper hajgumikat a Kaami Organic és Kooshoo oldalakon találhatod meg.
Ám nagyon egyszerű DIY módszerek is léteznek. Szimplán egy megunt régi pólóból, vagy harisnyából egyszerűen és gyorsan csinálhatsz magadnak hajgumikat, így nem is kell költened rá és ez egy nagyon jó lehetőség az újrahasznosításra.
Remélem, hogy sok hasznos információval tudtál gazdagodni a hajápolás terén. Nézd meg a műanyagmentes szájápolásról szóló cikkünket is, ahol sok praktikus tippet olvashatsz.
Oszd meg a cikket barátaidal, ismerőseiddel, hiszen etikus fogyasztóként nagy változásokat érhetünk el és tehetünk a globális felmelegedés ellen!

TALÁLD MEG KEDVENC TERMÉKED